Polecane strony
Get Adobe Flash player

Żywnościowe absurdy; ketchup bez pomidorów, mleko bez mleka…

W sklepach spożywczych możemy natrafić na bardzo zróżnicowane produkty pod względem jakości. Często jakość produktu jest proporcjonalna do ceny. Jeżeli ktoś ma więcej czasu na robienie zakupów z pewnością przekona się, że można kupić w supermarketach produkty stosunkowo tanie, ale o całkiem przyzwoitej jakości. Wystarczy, że przykładowo  znany producent wyrobów cukierniczych wyprodukuje ciastka specjalnie dla danej sieci pod ich logiem i już mamy dobry produkt w niższej cenie. W supermarketach znajdziemy jednak sporo asortymentu podejrzanie taniego.

I tutaj zaczynają się schody. Jak to możliwe, że butelka 500ml ketchupu kosztuje 99gr skoro w innym sklepie za taką samą pojemność ketchupu możemy zapłacić 8zł? Odpowiedź jest prosta. Wystarczyło przeczytać skład tego tańszego produktu, aby już wiedzieć o co chodzi. Okazało się, że ketchup ten nie miał w swoim składzie ani grama pomidorów! Produkt był podróbką imitującą prawdziwy ketchup, upaprany z wody, skrobi, sztucznych aromatów i barwników.

Jak można łatwo nabrać się na tego rodzaju podróbki? Nie jest to trudne. Producenci żywności tworząc produkt podobny do oryginału starają się, aby opakowanie przypominało oryginał, zaś szata graficzna wyraźnie sugerowała, że produkt jest zdrowy, naturalny.
Ostatnio pojawił się produkt o nazwie „Łąkowe”. Choć jest to wyrób mlekopodobny, wygląda z pozoru jak zwykłe mleko. Kartonik niczym się nie odróżnia od normalnego mleka, a dodatkowo na opakowaniu jest narysowana łąka oraz szklanka białego napoju. Założę się, że większość osób stwierdzi, że to jest mleko. A tutaj spotyka nas niemiła niespodzianka. Jak się okazuje jest to wyrób mlekopodobny w postaci odtłuszczonego mleka do którego dodano tłuszczu roślinnego.

Warto zatem zwracać uwagę na nazwy produktów. Jeżeli widzisz kostkę masła z napisem ‚Swojskie’ to prawdopodobnie w owej kostce nie znajdziesz masła, albo znajdziesz w towarzystwie tłuszczów roślinnych. Prawo żywnościowe wyraźnie określa co można nazwać masłem, mlekiem czy też jogurtem truskawkowym. Jeżeli producent unika nazwania produktu po imieniu to wiedz, że prawdopodobnie ma coś do ukrycia.

Kupuj z głową : )

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 7 października 2011.
Tagi: , , , , , , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www