Polecane strony
Get Adobe Flash player

Żywność znowu drożeje

W najbliższych miesiącach będziemy światkami kolejnych podwyżek cen żywności. Tym razem zdrożeją głównie owoce i warzywa. Podwyżki cen są spowodowane warunkami atmosferycznymi tegorocznej zimy. Niskie temperatury i jednoczesny brak okrywy śnieżnej spowodowały, że część upraw zostało uszkodzonych. Również pojawienie się tzw. pleśni śniegowej spowodowało straty w uprawach. Dodatkowo załamanie pogody na przełomie kwietnia i maja (opady śniegu na południu Polski) również wpłynęło negatywnie.

W tym roku najbardziej ucierpiały u nas uprawy truskawek, które bardzo słabo przezimowały, dlatego sezon na truskawki w tym roku będzie krótki, a same owoce mniej dorodne niż rok temu oraz drogie. To jednak nie koniec złych wiadomości. Inne owoce również będą znacznie droższe niż rok temu ze względu na mniejszy urodzaj.

Kolejną rośliną jaka najbardziej ucierpiała w tym roku jest rzepak. Tutaj problem jest już bardziej globalny. Uprawy rzepaku nie tylko mocno ucierpiały w Polsce, ale także i na zachodzie europy. Największy producent rzepaku w europie, Niemcy, przewidują, że zbiory tej rośliny będą u nich mniejsze o prawie 1mld ton! Dla nas oznaczać to będzie jedno; wyższe ceny za olej rzepakowy oraz margaryny.

Na koniec warto wspomnieć o jednym z podstawowych surowców jakim jest pszenica. Niskie opady deszczu w niektórych krajach zachodniej europy spowodowały poważne obawy oraz wzrost cen zboża. Miejmy nadzieję, że w przypadku pszenicy nie dojdzie do sytuacji, która miała miejsce nie tak dawno z cukrem, gdzie wzrost cen oparty był jedynie na spekulacjach. Zapewne pamiętasz drogi Czytelniku, jak na początku roku specjaliści prognozowali, że bochenek chleba w maju będzie kosztował 5zł za sztukę. Pisano o tym szumnie w gazetach oraz pokazywano reportaże w głównych wiadomościach dnia. Na szczęście moje prognozy były bardziej trafione i za normalny bochenek chleba płacimy niecałe 3zł. Czy ta sytuacja się utrzyma, dowiemy się w najbliższych miesiącach jak tylko będzie wiadome jak warunki atmosferyczne tego roku wpłyną na uprawy pszenicy nie tylko w Polsce, ale i w europie i na świecie.

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 15 maja 2011.
Tagi: , , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www