Polecane strony
Get Adobe Flash player

Zdrowa żywność

Z pojęciem „zdrowa żywność” spotykamy się dosyć często. W pogoni za modą na zdrowy styl życia ludzie zaczęli przywiązywać większą wagę do tego co jedzą. Tak oto powstały różnego rodzaju sklepiki ze zdrową żywnością. Nie wiem kto wymyślił taką nazwę, ale wnioskować mogę jedyne jedno; kto używa sformułowania „zdrowa żywność” ten ma prawdopodobnie blade pojęcie o żywności oraz racjonalnym odżywianiu się.

Nie wątpię, iż chwytne hasełko działa na podświadomość każdego konsumenta, który sądzi, że skoro sklep jest ze „zdrową żywnością” to może śmiało wyłączyć myślenie i kupować w nim co popadnie, bo przecież wszystko w tym sklepie jest zdrowe, nawet słodycze. Z ciekawości podejrzałem w Google frazy ‚zdrowa żywność’ oraz ‚sklep ze zdrową żywnością’. Przyznam szczerze, że ilość wyników wyszukiwania nieco mnie zaskoczyła.

Wróćmy jednak do samego pojęcia. „Zdrowa żywność” – czy jest w ogóle coś takiego? Dla mnie odpowiedź jest prosta i oczywista, choć założę się, że wiele osób by bez chwili wahania odpowiedziała ‚tak’ wymieniając większość popularnych warzyw, owoców, etc. Zapamiętaj zatem drogi Czytelniku, że nie ma takiego czegoś jak „zdrowa żywność„. Jest to zwykły, aczkolwiek skuteczny chwyt marketingowy, który działa dlatego, że większość ludzi w ogóle nie ma pojęcia o racjonalnym odżywianiu się.

Każdy organizm człowieka ma różne predyspozycje. Każdy inaczej zareaguje na niektóre warzywa, owoce, mięso czy też dodatki do żywności. Najprostszy przykład; mleko. Jeżeli ktoś na ulicy zapytałby Was czy mleko to „zdrowa żywność” czy nie zapewne wielu (jeżeli nie wszyscy) odpowiedzieliby ‚tak’ argumentując, że mleko to źródło białka i wapnia. Problem pojawiałby się jakby te spytane osoby miały wypić jedną szklankę tego białego trunku. Na pewno część z nich borykałaby się po pewnym czasie z bólami brzucha, nudnościami czy też biegunką. Spowodowane jest to tym, że niektóre osoby przejawiają nietolerancję do laktozy (o tym szerzej napiszę niebawem).

Wniosek? Mleko jest zdrowe czy nie zdrowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy reaguje na daną żywność inaczej. Dla większości Polaków mleko będzie pozytywnie wpływać na zdrowie, jednak znajdą się takie osoby, którym szklanka mleka może zaszkodzić. Dlatego takie coś jak „zdrowa żywność” w ogóle nie istnieje.

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 22 lipca 2012.
Tagi: , , .
1 komentarz

One Response to Zdrowa żywność

  1. Pingback: Płatki śniadaniowe – czy to dobry początek dnia? PatrzCoJesz.pl

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www