Polecane strony
Get Adobe Flash player

Uwaga na nazwy

Jeżeli uważasz, że nazwa artykułu spożywczego nic nie mówi konsumentowi to jesteś w dużym błędzie. Możesz wierzyć lub nie, ale po nazwie niektórych produktów można śmiało stwierdzić, czy produkt jest zupełnie naturalny czy też jest współczesnym tworem połączenia przerobionych odpowiednio surowców, wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów i barwników. Wiele nazw produktów jest chronione prawem żywnościowym, aby nie można było wykonywać „podróbek” korzystając z tańszych, podobnych smakowo surowców oraz dodatków do żywności. Przykładem może być nasz polski Oscypek. Oryginalny możemy spotkać jedynie między kwietniem, a październikiem, kiedy owce dają mleko. Bardzo dużo pojawia się podróbek wykonanych z mleka krowiego, które zwać się Oscypkiem nie mogą. Podobnie jest z innymi produktami spożywczymi.

‚Jaja ze wsi’, ‚jaja z ekologicznych płuc Polski’, ‚jaja z zagrody’ – z takimi spotkałem się osobiście. Sama nazwa działa na wyobraźnię konsumenta zwykle wprowadzając go w błąd. Na takich jajkach spotkałem się tylko ze stempelkiem z numerem 3, co oznacza, że kura nie widziała nawet trawy na oczy, czy też kawałka nieba. Numer 3 oznacza, że chowana była w ciasnej klatce wraz z innymi współlokatorkami. Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że jajko zniesione przez kurę ze wsi, która może sobie swobodnie pobiegać i podziobać naturalną paszę jest więcej warte niż jajko z chowu klatkowego.

‚Szynka bez dodatku chemii’ – bardzo chwytliwe hasło. Zapewne cena takiej szyneczki będzie nie mała. Dlaczego jednak szynka o takiej nazwie jest różowa? Niestety, bez konserwantów miałaby barwę szarą, a nawet lekko zielonkawą.

Przyjrzyjmy się uważniej samym nazwą niż sloganom. Czym różni się jogurt wiśniowy od jogurtu o smaku wiśniowym? W pierwszym na pewno trafimy na naturalne owoce, które są jednym z głównych składników produktu. W tym drugim spotkamy sztuczne aromaty i możliwe, że sztuczne barwniki. Ser ementalski to nie to samo co słynny Ementaler, zaś Pasztet Zająca nie ma w swoim składzie nawet grama mięsa z zająca.

Uważajmy również na nieco udziwnione nazwy. Przykładowo CHIPSlaten choć wyglądają na chipsy i są w wygodnym pudełeczku to do prawdziwych chipsów nie mają porównania. Tam gdzie producent próbuje unikać nazwania swojego produktu po imieniu np. zamiast Czekolada Sołtysa jest napisane Czeko-Sołtys lub Przysmak Sołtysa, bardzo prawdopodobne jest, że w owym produkcie wyglądającym jak zwykła tabliczka czekolady, znajdziemy wyrób czekoladopodobny.

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 29 września 2010.
Tagi: , , , , , , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www