Polecane strony
Get Adobe Flash player

Raport IJHARS bezwzględny. Producenci żywności nas oszukują.

Kilka dni temu Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (w skrócie IJHARS) opublikowała raport swoich badań. Wyniki nie są optymistyczne. Wynika z nich, że producenci żywności oszukują wprowadzając do sprzedaży artykuły niepełnowartościowe, niezgodne z deklaracjami na etykiecie oraz nietrzymające odpowiednich norm. Jakie artykuły zostały zatem zakwestionowane?Zanim przejdziemy do konkretnych artykułów warto nadmienić czym zajmuje się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. IJHARS zajmuje się badaniem artykułów spożywczych, które oferowane są nam w sklepach. Każdego miesiąca inspekcja wybiera inną grupę żywności do sprawdzenia. Dla przykładu, w drugim kwartale 2015 roku IJHARS sprawdziła m.in. napoje bezalkoholowe, pieczywo, przyprawy oraz mięso drobiowe.

Najczęściej kwestionowano główne właściwości fizyko-chemiczne produktów niż organoleptyczne. O ile brak równomiernej porowatości w badanym pieczywie bezglutenowym pomimo innej deklaracji na etykiecie można uznać za „mały grzeszek” o tyle  zawyżanie ilości wody w przypadku mięsa drobiowego jest już jawnym oszustwem. Chyba nikt nie chciałby kupić jakiegokolwiek produktu celowo naszpikowanego wodą, aby podnieść jego wagę, a wraz z nią zysk producenta żywności.

To jednak nie wszystko. W przypadku przypraw stwierdzono zanieczyszczenia, a nawet obecność szkodników! IJHARS kwestionowało również daty przydatności do spożycia oraz złą jakość produktów (zwłaszcza tych z nadmiarem wody w składzie). W przypadku napojów bezalkoholowych stwierdzono dodawanie większej ilości konserwantów niż deklarowano na etykiecie. IJHARS w swoim raporcie podkreśla, że znaleziono również produkty żywnościowe, które zawierały w swoim składzie niedozwolone składniki oraz te, które nie były w ogóle deklarowane na etykiecie co jest już jawnym i świadomym fałszowaniem żywności.

Jak wynika z raportu producenci żywności mieli problem również z prawidłowym oznakowaniem żywności. Mylono kraj pochodzenia żywności, wprowadzono nazwy produktów, które wprowadzają w błąd konsumenta (tutaj kilka przykładów), źle znakowano alergeny (w składzie, na etykiecie muszą być one pogrubione lub podkreślone). IJHARS nałożyła na 79 firm kary na ponad 100 tys. zł oraz mandaty na 24 tys. zł na 111 przedsiębiorców. Niestety Inspekcja nie podaje w raporcie jakie dokładnie firmy oszukują swoich klientów…

P.S. jedyną kategorią do której IJHARS nie miał zastrzeżeń była… oliwa z oliwek.

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 4 listopada 2015.
Tagi: , , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www