Polecane strony
Get Adobe Flash player

Prezydeckie weto dla ustawy o GMO

Prezydent Polski, Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie. Ustawa zawierała kontrowersyjne przepisy oraz według oceny prezydenta była niezgodna z prawem europejskim. Wszystko wskazuje na to, że prace parlamentu nad tą ustawą poszły w złym kierunku. Oprócz tego, prezydent skłania się ku debacie publicznej.

Czy to jest dobre rozwiązanie? Na pewno, moim skromnym zdaniem, debata publiczna na pewno byłaby gorąca, pełna rumieńców. Żywność genetycznie modyfikowana ma wielu swoich przeciwników jak i zwolenników. Główną obawą co do wprowadzenia upraw GMO w Polsce jest niepewność, czy wprowadzenie GMO nie wpłynie negatywnie na nasze środowisko. Co prawda nasiona genetycznie modyfikowane dają duży plon, są odporne na szkodniki oraz niektóre pestycydy to między innymi potrafią wypierać inne rośliny przez co środowisko traci na różnorodności gatunku. Oprócz tego nie ma jednoznacznych badań mówiących o tym, czy żywność GMO nie szkodzi człowiekowi. Zwolennicy GMO bronią się argumentując, że wprowadzając odpowiednie strefy buforowe można spokojnie kontrolować uprawy.

Mnie osobiście martwi inna kwestia. GMO to gigantyczny biznes. Wystarczy spojrzeć na Stany Zjednoczone, gdzie upraszczając; ‚jedna firma żywi większość amerykanów’, a dodatkowo wspiera polityków, aby przeforsowali odpowiednie ustawy. Mam nadzieję, że podobna sytuacja nie będzie miała miejsca w Polsce, choć przyznam szczerze, że kontrowersyjne zapisy w ustawie o nasiennictwie dziwnym trafem zostały dodane na samym końcu prac parlamentarnych. Przypadek?

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 27 sierpnia 2011.
Tagi: , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www