Polecane strony
Get Adobe Flash player

Polski czosnek na wagę złota!

Ostatnio napisała do mnie jedna z Czytelniczek PatrzCoJesz.pl z zapytaniem gdzie kupić polski czosnek. Przyznam szczerze, że nieco zaskoczyło mnie to pytanie, bo czosnek sam w sobie jest bardzo łatwo dostępnym produktem. Wyruszyłem zatem na zakupy, aby odnaleźć sklep w którym mógłbym zakupić polski czosnek i jednocześnie odpowiedzieć Czytelniczce na zadane pytanie. Nie spodziewałem się, że zadanie będzie aż takie trudne.

Na początku napiszę parę słów jak rozróżnić polski czosnek od tego chińskiego, masowo ściąganego na Polski rynek. Rozpoznanie naszego rodzimego produktu jest bardzo proste. Wystarczy wziąć główkę czosnku i zwyczajnie przyłożyć go do nosa. Jeżeli wyczujemy wyraźny zapach czosnku możemy być pewni, że trafiliśmy na polski produkt. Jeżeli jednak zapachu nie poczujemy, niestety mamy do czynienia z produktem z Chin. Oba rodzaje czosnku różnią się również wyglądem. Nasz polski czosnek jest zwykle znacznie mniejszy niż ten chiński. Oprócz tego można zauważyć również niewielką różnicę w barwie. Oczywiście nasz czosnek jest droższy niż ten chiński, ale wierzcie mi… nie warto inwestować w produkt mniej aromatyczny, bo to nie koniec nowinek o chińskim czosnku. W Chinach, do uprawy czosnku często stosowane są duże ilości pestycydów, a czasem nawet antybiotyki.Przyznam szczerze, że nie chciałbym jeść takiego czosnku zwłaszcza, że ten chiński ma mniej allicyny (która między innymi odpowiedzialna jest za zapach produktu).

Na koniec najciekawsze. Wiecie gdzie znalazłem polski czosnek? W którym supermarkecie? W którym spożywczaku? Niestety w ŻADNYM, co mnie bardzo zaniepokoiło. Niestety, większość sieci sklepów spożywczych idzie na taniznę, która jak się dowiedziałem bardzo dobrze schodzi. Na polski czosnek udało mi się natrafić dopiero na pobliskim bazarze, gdzie od starszej pani można było zakupić poszukiwany produkt, który powoli zaczyna być produktem deficytowym na sklepowych półkach. Ciekaw jestem jak sytuacja wygląda na giełdach spożywczych, czy po prostu tego czosnku polskiego jest tak mało czy może względy ekonomiczne biorą górę i chętniej kupowany jest czosnek chiński ze względu na niższą cenę.

A Ty? Wolisz czosnek polski czy chiński? :)

Opublikowal WG w kategorii pytania Czytelników dnia 11 listopada 2011.
Tagi: .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www