Polecane strony
Get Adobe Flash player

Po które mleko do sklepu?

O tym, które mleko warto kupować pisałem już jakiś czas temu we wpisie, który temat traktował bardziej ogólnikowo. Po ostatnich badaniach wykonanych przez Fundację Pro-Test warto skupić się na konkretnym produkcie. Choć przebadano jedynie czternaście mlek (po sześć pasteryzowanych w niskiej i wysokiej temperaturze oraz UHT) to wyniki zdają się ciekawe gdyż… jedno z mlek zostało zupełnie zdyskwalifikowane ponieważ było popsute.

Badania zostały przeprowadzone w dwóch niezależnych, akredytowanych laboratoriach w Polsce oraz w Niemczech, gdzie poddano je badaniom zarówno mikrobiologicznym jak i sensorycznym. W testach wzięły udział mleka markowe oraz te oferowane w dyskontach spożywczych sprzedawanych pod marką własną. Badaniu poddano między innymi właściwości fizykochemiczne, cechy sensoryczne, wartość odżywczą, czystość mikrobiologiczną, a także poprawność oznakowania etykiety oraz ergonomiczność opakowania. Jakie były wyniki?

W teście przeprowadzonym przez Pro-Test najlepiej wypadło mleko Samo Mleko Łaciate Świeże. Dalej na podium znalazło się Mleko Wiejskie z Piątnicy oraz Mleko Garwolińskie. Wszystkie te produkty zaliczały się do kategorii „mleko świeże”, czyli pasteryzowane w niskiej temperaturze. Mlekiem, które okryło się złą sławą, gdyż wykazano, że jest zwyczajnie popsute było mleko z Biedronki produkowane pod własną marką Mleczna Dolina. Warto podkreślić, że w teście słabo wypadły mleka pasteryzowane w wysokiej temperaturze, które znacząco różniły się jakością od mlek pasteryzowanych w niskiej temperaturze.

Przyznam szczerze, że osobiście zwykle mleko kupuję w popularnych dyskontach spożywczych z uwagi na cenę. Nie ukrywam, że właściwościami organoleptycznymi nie powalają na kolana. Z ciekawości kupiłem niedawno mleko, które wypadło najlepiej w rankingu Pro-Test i przyznam szczerze, że różnica jest ogromna (niestety w cenie też).
Zastanawia mnie również fakt, że mleko Mleczna Dolina wypadło tak tragicznie zwłaszcza, że OSM Łowicz, producent tego mleka, w tym samym dniu wyprodukował również inne rodzaje mleka, które miały zupełnie inną jakość niż to testowane. Ale to już problem samego producenta oraz dyskontu spożywczego, który wystawia takie mleko pod marką własną.

Opublikowal WG w kategorii artykuły, uwaga dnia 11 marca 2015.
Tagi: , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www