Odwodnienie organizmu

Dorosły człowiek przeciętnie powinien dostarczać organizmowi ok. 2,5 litra wody. Zapotrzebowanie na wodę jest oczywiście zróżnicowane. Zależy ono, między innymi od płci (większe zapotrzebowanie u mężczyzn), warunków w jakich człowiek przebywa oraz od codziennego trybu życia. Najbardziej na odwodnienie narażone są dzieci oraz osoby starsze.

W jaki sposób poznać objawy odwodnienia organizmu?
Pierwszym symptomem odwodnienia jest po prostu uczucie pragnienia. Warto jednak pamiętać, że ośrodek głodu i sytości zlokalizowany w podwzgórzu działa z dużym opóźnieniem. Oznacza to, że w przypadku gdy poczujemy wyraźne pragnienie w naszym organizmie może już brakować paru procent wody.


Innymi objawami odwodnienia organizmu jest suchość w ustach, spierzchnięte wargi, ogólne osłabienie, zmęczenie, a nawet ból oraz zawroty głowy. Kiedy niedobór wody w naszym organizmie przekracza 4-5% masy ciała pojawia się przyspieszone bicia serca oraz ospałość. Oprócz tego możemy zaobserwować, że nasz organizm mniej wydalanie moczu, który przybiera ciemniejszą barwę niż zwykle.


Dalsze odwodnienie organizmu jest już groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przy ostrym odwodnieniu, oprócz bardzo silnego pragnienia można zaobserwować przyspieszony oddech, a nawet zmiany stanu psychicznego.

Jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia organizmu?

  • zła dieta/sposób odżywiania – spożywanie zbyt małej ilości płynów, nadużywanie alkoholu oraz kawy, wysoki lub bardzo niski udział soli w diecie, stosowanie środków stymulujących, stosowanie diety wysokobiałkowej oraz bogatej w błonnik przy jednoczesnym niewystarczającym spożyciu płynów,
  • choroby – kiedy występują u człowieka biegunki i/lub wymioty organizm ludzki odwadnia się w bardzo szybkim tempie. Towarzysząca wielu chorobom gorączka również wpływa negatywnie na bilans wody w organizmie człowieka. Dodatkowo, zażywanie niektórych leków może mieć działanie moczopędne,
  • praca/sport – długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie powietrze jest suche, przebywanie w ekstremalnych warunkach pogodowych (upał, mróz), duży wysiłek fizyczny podczas którego nie dostarczamy organizmowi płynów, uprawianie sportu przy niewystarczającym uzupełnianiu płynów.

Czy naprawdę grozi nam odwodnienie?
Pomimo tego, że obecnie w Polsce mamy dostatecznie dużo zasobów wody pitnej pod ręką, to problem jest dosyć poważny. Długotrwałe zmęczenie, zawroty głowy, czy też utrata sił są bardzo częstymi objawami z którymi trafiamy do lekarza. Często okazuje się, że tak naprawdę jesteśmy zdrowi, a owe objawy są wynikiem długotrwałego odwodnienia organizmu. Na odpowiednią podaż płynów, oprócz dzieci i osób starszych, które narażone są bardziej na odwodnienie, powinny zwrócić uwagę osoby otyłe. W ich przypadku, zwiększony udział tkanki tłuszczowej powoduje, że procentowy udział wody w organizmie jest mniejszy niż u przeciętnego, zdrowego człowieka. Ponadto, takie osoby szybciej wydalają wodę z organizmu. Warto również podkreślić, że odpowiednia ilość wody dostarczana do organizmu jest bardzo ważnym elementem w procesie odchudzania, będąc na diecie.

Co zrobić, gdy już dojdzie do odwodnienia?
W przypadku lekkiego odwodnienia należy jak najszybciej uzupełnić płyny. Najlepiej uzupełnić straty wodą mineralną lub rozcieńczonymi sokami. Możemy również zadbać o to, aby najbliższe posiłki spożywać w formie płynnej, np. w postaci zup lub przecierów. Warto również rozważyć przyjmowanie elektrolitów, zwłaszcza w przypadku problemów żołądkowych w postaci biegunki. Dodatkowo, możemy skorzystać z niektórych suplementów diety. Warto jednak pamiętać, że żadne suplementy diety nie zastąpią nam zbilansowanej diety.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Proszę pozostawić te dwa pola tak jak są: