Polecane strony
Get Adobe Flash player

Mleko w proszku zanieczyszczone trutką na szczury!

W połowie stycznia w mediach pojawiła się niecodzienna informacja. Podejrzewano, że w pewnej partii mleka w proszku znajdowała się trutka na szczury. Przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie w jaki sposób mogło dojść do tak drastycznego zaniedbania. Teraz kiedy prokuratura i sanepid zajęli się sprawą już jest jasne, że informacja ta jest niestety prawdziwa.

Prowadzone śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie wykazało, że w skażonej partii mleka w proszku znaleziono bromadiolon; środek gryzoniobójczy. Ilość trucizny znalezionej w sproszkowanym mleku nie powinna zagrażać życiu oraz zdrowiu człowieka. Według ustaleń śledczych mleko w proszku pochodziło z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Rokitnianka” ze Szczękocin. Jedynym dystrybutorem tego zakładu produkcyjnego jest firma „Janex” z Włocławka. Obecnie prokuratura prowadzi śledztwo czy do skażenia partii mleka doszło na terenie zakładu produkcyjnego czy może podczas dystrybucji. Nie wykluczone jest, że bromadiolon dosypano do mleka celowo.

Skażoną partię o numerze 202, wyprodukowaną 20 lipca 2012 roku w ilości 10 ton mleka w proszku kupiło osiem firm w Polsce. Mleko trafiło między innymi do producentów w Lubsku, Brzozowie, Bydgoszczy, Sierpcu, Ełku, Grudziądzu Opolu Lubelskim oraz Błoniach. Niestety, niektóre firmy zużyły skażone mleko do produkcji własnych wyrobów. Między innymi taki przypadek dotyczy firmy „Magnolia” produkującej słodycze. Okazuje się, że pierwsze sygnały o podejrzanej partii mleka w proszku pochodzą właśnie od technologów z tej firmy. Dzięki czujności oraz poczuciu odpowiedzialności pracowników firmy „Magnolia” skażenie mleka w proszku w ogóle wyszło na jaw.

Medialny szum wokół tej sprawy zapewne jeszcze trochę potrwa. Zastanawiające jest, że media skupiły się tylko na jednej firmie, która wykorzystała partię skażonego mleka do produkcji, zaś o innych jest cisza. Obecnie trwa śledztwo w jakim miejscu i w jakich okolicznościach doszło do skażenia. Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób wprowadzając do obrotu środków spożywczych, które nie odpowiadają warunkom jakości grozi do ośmiu lat więzienia.

Opublikowal WG w kategorii uwaga dnia 29 stycznia 2013.
Tagi: , , .
1 komentarz

One Response to Mleko w proszku zanieczyszczone trutką na szczury!

  1. Pingback: O aferze solnej ciąg dalszy PatrzCoJesz.pl

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www