Polecane strony
Get Adobe Flash player

Kolejne podwyżki cen żywności

Nowy Rok wszystkich Polaków przywita wyższymi cenami m.in. żywności. Na ten czarny scenariusz ma wpływ bardzo wiele czynników. Praktycznie z każdej strony zauważyć można lekkie podwyżki cen. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że niektóre z nich będą się kumulować.

Na początek podatek VAT. Już od nowego roku obowiązywać będą nowe stawki tego podatku, który z 3, 7 i 22 wzrośnie do 5, 8 i 23%. Podatek bezpośrednio nałożony na żywność, w niektórych przypadkach nawet spadnie z 7 do 5% w przypadku niektórych, podstawowych produktów spożywczych. Jeżeli chodzi o żywność nieprzetworzoną, podatek wzrośnie z 3 do 5 oczek procentowych.

Warto mieć świadomość, że koszty produkcji również podskoczą do góry. Największe znaczenie w tym wypadku będą miały ceny prądu, które również będą wyższe od nowego roku. Nie dość, że zwykły konsument jako odbiorca prądu odczuje podwyżkę cen prądu w swoim gospodarstwie domowym, to dodatkowo odczuje to robiąc zakupy w sklepie. To jednak nie jest koniec złych wieści. Niedawno podrożało nam paliwo na skutek podniesienia akcyzy. Dodatkowo, z nowym rokiem  VAT na paliwo wzrośnie o 1%. Za baryłkę ropy trzeba zapłacić niemało, zaś kurs dolara nie sprzyja spadkom cen. Oprócz tego firmy handlujące paliwem podniosły znacząco swoje marże. Na chwilę obecną, ceny benzyny oscylują w okolicy 5zł za litr. Wzrost ceny paliw odbije się mocno na cenach żywności, bo nikt przecież nie będzie transportował żywności do sklepu za darmo.

Na koniec informacja odnośnie używek. W ramach przystosowywania Polski do przepisów Unii Europejskiej wzrośnie znacząco akcyza na papierosy. Każdy palacz, za paczkę fajek wraz z nastaniem Nowego Roku będzie musiał zapłacić kilkadziesiąt groszy więcej. Gdybyśmy zaokrąglili wzrost akcyzy do złotówki, to każdy łatwo może sobie policzyć, że paląc jedną paczkę papierosów dziennie, w ciągu roku wydamy na nie o 365zł więcej niż w tym roku.
Dla osób kochających kawę również dobrych wiadomości nie mam. Kawa zdrożeje, jednak trudno przewidzieć o ile. Przyczyną wzrostu cen kawy są mniejsze uprawy. W samej Brazylii plantacje kawy skurczą się prawie o 1/4.

Dodatkowo, trudno przewidzieć jaki wpływ na ceny niektórych artykułów żywności będą miały anomalie pogodowe, które nękały w 2010 roku niektóre kraje. Pogłoski chodzą o wzroście cen m.in. za pomarańcze, jednak nigdzie nie udało mi się natrafić na wiarygodne źródło tej informacji.

Wzrost cen żywności w Nowym Roku będzie bardziej dotkliwy niż w poprzednich. Miejmy jednak nadzieję, że wraz ze wzrostami cen, nasze wynagrodzenia również spotka chociaż maluteńka podwyżka.

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 26 grudnia 2010.
Tagi: , , , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www