Polecane strony
Get Adobe Flash player

Kilka słów o powszechnie stosowanych dodatkach

Założę się, że praktycznie w każdym gospodarstwie domowym spotkać można różnego rodzaju dodatki do potraw. Zaczynając od mieszanek przypraw, po różnego rodzaju sosy w proszku, popularne ostatnio „fixy” czy też po prostu zwykły ketchup czy musztardę. Wszystkie te dodatki, które wzbogacają smak przygotowywanych potraf  posiadają w swoim składzie sporo substancji dodatkowych używanych do żywności od barwniki po konserwanty, stabilizatory czy też wypełniacze.

Największym źródłem substancji z przedrostkiem E ze wszystkich dodatków jest… ketchup. O fenomenie tego produktu pisałem już kiedyś w żywnościowych absurdach. Produkowany na skalę przemysłową składa się z wody, koncentratu lub przecieru pomidorowego, cukru, octu, warzyw oraz substancji dodatkowych. Popularne są zagęstniki typu acetylowany adipinian diskrobiowy (E 1422), guma guar (E 412), guma ksantanowa (E 415). Oprócz tego „do smaku” dodawana jest sól oraz regulatory kwasowości (najczęściej kwas cytrynowy E 330 czy też kwas winowy E 334). Do całej wyliczanki dochodzą również konserwanty w postaci powszechnie stosowanego benzoesanu sodu (E 211) oraz kwasu sorbowego (E 200).
Aby nie być jednostronnym wspomnę także o pozytywnym wpływie ketchupu na nasze zdrowie. W każdym keczupie składnikiem większościowym obok wody powinny być pomidory pod postacią przecieru lub koncentratu pomidorowego. Pomidory posiadają w swoim składzie bardzo cenny składnik; likopen, który ma charakter antynowotworowy oraz pozytywnie przeciwdziała miażdżycy.

Kolejnym często stosowanym dodatkiem do potraw jest majonez.  Jako, że jednym z głównych składników są żółtka jaj, produkt jest bardzo bogaty w cholesterol. Oprócz tego majonez jest istną bombą kaloryczną ze względu na zawartość tłuszczu. Oczywiście możemy się skusić na produkt typu „light” jednak wraz ze zmniejszoną kalorycznością zwiększa się ilość substancji dodatkowych dodawanych do majonezu. W majonezach często możemy trafić na barwniki (np. w postaci beta karotenu E 160a) oraz zagęszczacze (np. ksantan E 415) jak i konserwanty (np. estry kwasów tłuszczowych i kwasy askorbinowego E 304, sól wapniowo-disodową EDTA E 385).

Skoro był już keczup i majonez to pora teraz wziąć pod lupę musztardę. W jej składzie możemy znaleźć standardowo konserwanty (E 223 pirosiarczyn sodu oraz E 200 kwas sorbowy). Niektórzy producenci stosują różnego typu zagęstniki, stabilizatory oraz wzmacniacze smaku. Niestety ciężko jest wykonać dobrą musztardę na skalę przemysłową zwłaszcza, że w Polska nie posiada dobrej jakościowo gorczycy, która jest głównym składnikiem musztardy.

Idąc dalej śladem dodatków dochodzimy do chrzanu. Tutaj niemiłe zaskoczenie. Choć wydawałoby się, że nie ma prostszego dodatku do potraw to mimo wszystko i do niego producenci żywności potrafią dołożyć coś od siebie. Głównie są to zagęszczacze w postaci ksantanu (E 415) oraz gumy guar (E 412) oraz konserwanty. Z tych ostatnich stosowany jest głównie E 217 (sole kwasu benzoesowego).

Na sam koniec chciałbym jeszcze poruszyć kwestię gotowych mieszanek przypraw. Nie da się ukryć, że wymyślił je geniusz marketingu. Kilogram soli w większości sklepów w całej Polsce można śmiało kupić za mniej niż złotówkę. Za gotowe mieszanki przypraw ważące kilkadziesiąt lub kilkaset gram, gdzie głównym składnikiem jest sól płacimy… dosyć słono. Oczywiście oprócz naturalnych przypraw, w tego typu produktach królują wzmacniacze smaku. Jeżeli chodzi o mieszanki przypraw oraz same przyprawy to chciałbym jedynie wspomnieć, aby zakupy dokonywać od sprawdzonych sprzedawców oraz kupować przyprawy renomowanych marek. Nie chciałbym tutaj wyróżniać żadnej, ze znanych marek, ale na pewno każdy zna co najmniej ze dwie czy trzy. Zapewne część z Was nie pamięta jak kilka lat temu mody był handel przyprawami w dużych workach na bazarach i ulicznych straganach przyprawami niewiadomego pochodzenia. Sprzedaż tego typu produktów bardzo szybko zniknęła jak tylko do wiadomości publicznej podano, że na polski rynek wprowadzono mieloną paprykę, która miała właściwości rakotwórcze.

Wniosek nasuwa się tylko jeden. Dodatki do potraw należy używać z rozwagą, w umiarkowanych ilościach. Mieszanek gotowych przypraw należy starać się unikać. Na koniec ciekawostka dotycząca ketchupu. Naprawdę warto czytać etykiety na tym produkcie. Uwagę należy zwrócić na to czy ketchup jest zrobiony z koncentratu pomidorowego czy z przecieru. Ketchup wykonany z przecieru pomidorowego ma w swoim składzie lepiej przyswajalny likopen oraz jego wyższą wartość.

 

 

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 15 października 2012.
Tagi: , , , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www