Polecane strony
Get Adobe Flash player

Kara dla Masmal Dairy za fałszowanie masła!

Niedawno zakończyło się postępowanie wszczęte w październiku 2013r przez UOKiK. Doniesienia Inspekcji Handlowej okazały się prawdziwe; firma Masmal Dairy fałszowała masło tłuszczem roślinnym. Za wprowadzanie konsumentów w błąd i naruszenie ich zbiorowych interesów na firmę produkującą masło nałożono karę w wysokości 1 471 250 zł.Założę się, że sama nazwa firmy nie mówi Ci dużo, więc poniżej zdjęcie masła, którego szatę graficzną zapewne zna co najmniej co drugi konsument.

10.2014_maslo-ekstra-skopek_170g

Na czym polegało fałszowanie? Według prawa żywnościowego masło to produkt, który nie może zawierać nawet grama tłuszczu roślinnego. Jeżeli produkt zawiera tłuszcz roślinny w swoim składzie to nie można nazwać go ‚masłem’. Wprowadzanie konsumentów w błąd uznane zostało przez UOKiK jako nieuczciwe praktyki. Według danych podanych przez Inspekcję Handlową Masło Ekstra (to ze zdjęcia powyżej) zawierało aż 61,8% tłuszczu roślinnego, a Masło Ekstra 100% oryginalne i Masło Ekstra Amir odpowiednio 14,0% i 11,73%.

Korzystając z okazji pragnę przypomnieć; jeżeli producent na etykiecie nie używa jasnego określenia produktu np. „masło”, „kefir” czy też „czekolada” oznaczać może to, że chce coś ukryć. Według prawa żywnościowego określeniem „masło” możemy nazwać produkt o określonym składzie. Jeżeli bierzesz do ręki kostkę produktu z narysowaną na etykiecie krową, bańką mleka, łąką, etc, a na etykiecie napisane jest np. Masłex, Osełka, Wyborowe, itp to nie jest to masło, a prawdopodobnie miks tłuszczu mlecznego z roślinnym. Brak słowa „masło” w nazwie produktu informuje, że to nie jest masło. Zatem warto uważać na nazwy, bo diabeł tkwi w szczegółach, a w skrajnych przypadkach można natrafić jeszcze na żywnościowe absurdy.

 

______________
źródło grafiki: masmal.com.pl

Opublikowal WG w kategorii artykuły, uwaga dnia 27 stycznia 2015.
Tagi: , , , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www