Polecane strony
Get Adobe Flash player

Co czeka nas w 2014 roku?

Rok 2013 mamy już za sobą. Jaki będzie rok 2014? Czy czekają nas podwyżki cen żywności? Czy któraś z sieci sklepów spożywczych zdominuje rynek? Czy na rynku pojawią się innowacyjne produkty? Jaka żywność zdominuje rynek? Na każde z tych pytań można udzielić wiele odpowiedzi. Już teraz można niektóre rzeczy przewidzieć. Moim zdaniem, rok 2014 dla zwykłego konsumenta będzie korzystny.

Zacznijmy od cen żywności. Od początku roku obowiązuje podwyższona akcyza na alkohol wysokoprocentowy oraz na wyroby tytoniowe. Średnio pół litra wódki zdrożeje o ok. 1,00 do 1,80zł, zaś paczka papierosów zdrożeje o ok. 1,00zł. Podwyżka zapewne będzie odczuwalna najbardziej dla palaczy, jednak dla zwykłego Kowalskiego stroniącego od tego typu używek podwyżki alkoholu i papierosów nie wpłyną na stan domowego budżetu. Oprócz tego podwyżce ulegnie cena piwa w butelce zwrotnej. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje czy podwyżka akcyzy ma na celu zwiększenie wpływów do budżetu Państwa czy też zachęcenie Polaków do bardziej zdrowego trybu życia. To jeszcze nie koniec, bo z uwagi na wprowadzenie zmian w ustawie o opłatach recyklingowych kaucja za butelki po piwie wzrośnie z 35 do 70 groszy, czyli równo o 100%!

Ceny żywności powinny utrzymywać się na stałym, stabilnym poziomie. Ceny wyrobów cukierniczych oraz pieczywa nie powinny rosnąć aż kolejnych zbiorów. Analogiczna sytuacja dotyczy warzyw oraz owoców. Mięso, mleko i jego wyroby, słodycze, przekąski; również ich ceny nie powinny rosnąć. Można nawet przypuszczać, że sieci sklepów spożywczych będą kusiły nas okresowymi przecenami z uwagi na coraz większą ilość sklepów. Większość sieci sklepów spożywczych prowadzi intensywną ekspansję z uwagi na to, że rynek jeszcze nie jest nasycony, jednak wraz ze zwiększającą się konkurencją, mam nadzieję, że będziemy mogli liczyć nie tylko na okresowe promocje, ale również na miłą i uprzejmą obsługę.

Podobnie jak w 2013 roku przypuszczam, że dalej coraz większym zainteresowaniem będzie cieszyła się „zdrowa żywność„, żywność ekologiczna oraz żywność lokalna, regionalna. Dalej będzie panowała moda na zdrowe odżywianie się, odchudzanie oraz trzymanie odpowiedniej formy. Zapewne już z początkiem roku 2014, wraz z noworocznymi postanowieniami ludzie zaczną nieco zmieniać swoje nawyki żywieniowe, aby kupić coś zdrowszego niż chipsy.

Coraz większe tempo życia (zwłaszcza w dużych miastach) dalej będzie sprzyjać dynamicznemu rozwojowi „convenient food”, czyli żywności wygodnej. Na tym polu również spodziewałbym się jakiś innowacji. Pole manewru zaczyna się zawężać z uwagi na dość szeroki asortyment żywności wygodnej, jednak liczę, że dostęp do coraz nowszych technologii w przemyśle spożywczym oraz kreatywność technologów sprawi, że ujrzymy coś nowego. A może przyjdzie jakiś sprawdzony już pomysł zza oceanu?

Dla osób przyzwyczajonych do bardziej tradycyjnego prowadzenia gospodarstwa domowego pod postacią przygotowywania posiłków w zaciszu domowym również mam dobrą wiadomość; koszty energii elektrycznej oraz gazu spadną o kilka procent, przez co relatywnie koszt przygotowywania posiłków powinien być niższy.

Jak widać nowy rok zapowiada się dla konsumentów dobrze. Warto jednak nie tracić uwagi. To, że cena artykułów żywnościowych będzie na stałym poziomie nie oznacza, że ich jakość będzie taka sama. Warto czytać etykiety obserwując czy nie zmienia się skład czy też gramatura naszych ulubionych artykułów.

Wszystkiego Najsmaczniejszego w Nowym Roku!
PatrzCoJesz.pl

Opublikowal WG w kategorii artykuły dnia 1 stycznia 2014.
Tagi: , .
Komentowanie nie jest możliwe

Comments are closed.

Katalog stron WWW

Copyright © 2009-2016 All Rights Reserved PatrzCoJesz.pl
Zapoznaj się z Regulaminem korzystania ze strony

Używamy plików cookies w celach zapewnienia funkcjonalności strony oraz zbierania statystyk odwiedzin wyłącznie na użytek strony PatrzCoJesz.pl. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.

Powered by Wordpress

kreacja: Robert Dee - tworzenie stron www